بذر گوجه سانسید6189

گارانتی اصالت و سلامت فیزیکی کالا0 تومان
%


مشخصات بذر گوجه سانسید 6189 (Sun 6189 F1)

نوع کشت

شکل و تیپ میوه

وزن متوسط میوه

۱۴۰ تا ۱۶۰ گرم

میزان سفتی میوه

بسیار خوب

میزان برداشت با کاسبرگ

کمتر از 20 درصد

نوع مصرف

دومنظوره (تازه خوری و صنعتی)

دوره رسیدگی

پوشش برگی و حجم بوته

متوسط

مقاومت‌ها و تحمل ها

پژمردگی فوزاریومی Fol, پژمردگی ورتیسلیومی (Vd), لکه برگی خاکستری (Ss-sl), نماتد مولد گره ریشه (Mj), ویروس عامل موزاییک گوجه (TOMV)

شرکت تولید کننده / وارد کننده

BASF/بذر آفتاب خاورمیانه

بسته بندی

قوطی 15000 عددی

معرفی و توضیح

خرید و استعلام قیمت بذر گوجه سانسید 6189

بذر گوجه سانسید 6189” یکی از معروف‌ترین ارقام نسبتا زودرس کشور به شمار می‌رود. این بذر محبوب را می‌توانید با ضمانت نامه اصل بودن کالا از آقا مهندس خریداری نمایید. جهت آشنایی بیشتر با بذر 6189 برخی از ویژگی‌های مهم این بذر را مورد بررسی قرار داده ایم. شما می‌توانید به راحتی از طریق سایت سفارش خود را ثبت نموده و بذر را درب منزل تحویل بگیرید.

توضیحات فنی رقم گوجه سانسید 6189

یکی از محبوب‌ترین بذرهای گوجه فرنگی طی 10 سال اخیر، بذر گوجه سانسید 6189 می‌باشد. برخی از منابع این رقم را یک رقم دیررس معرفی می‌کنند، اما این رقم نسبتا زود رس تا متوسط رس (80 روزه) است. در ادامه برخی از مهم‌ترین مواردی که دلیل محبوبیت این بذر می‌باشد را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

  • بذر گوجه سانسید 6189 بوته نسبتا قوی ای دارد.
  • هم رسی و یکنواختی نسبتا خوبی در رسیدگی میوه دارد.
  • بریکس نستا بالایی دارد (5 تا 5.2) و برای مصارف صنعتی مناسب است.
  • این رقم مقاومت خوبی به گرما جهت کشت پیش کار در مناطق جنوبی دارد.
  • میوه آن قالب تخم مرغی کشیده با وزن تقریبی بین 120 تا 160 گرم دارد.

در مجموع گوجه سانسید 6189 از باردهی مناسبی برخوردار است و کیفیت میوه خود را حتی در شرایط هوایی بسیار گرم حفظ می‌‌کند. به همین دلیل بسیاری از کشاورزان می‌‌توانستند این بذر را به صورت تک چین برداشت کنند. این رقم در مناطق جنوبی مانند استان فارس، استان هرمزگان و استان بوشهر برای کشت‌های پیش کار و پس کار همین رقم سانسید 6189 کشت می‌شود.

جهت بازدید از سایر بذرهای گوجه فرنگی کلیک کنید.

مقاومت و تحمل رقم سانسید 6189

سانسید 6189 تحمل بسیار خوبی به گرما و سرما در ابتدا و انتها کشت دارد. همچنین تحمل نسبی خوبی به شوری دارد. به طور کلی بذر گوجه سانسید 6189 به بیماری‌های بوته میری فوزاریومی، پژمردگی ورتیسیلیومی (Va)، لکه برگی خاکستری مقاومت نسبی دارد. اما از مقاومت مناسبی به ویروس‌ها برخوردار نیست.

نقد و بررسی رقم گوجه سانسید 6189

بذر گوجه سانسید 6189 مناسب کشاورزانی ست که طرفدار ارقام گوجه با تراکم کشت بالا هستند. در صورت کشت در مناطقی که تنش‌های محیطی زیادی دارند، مانند مناطق جنوبی، به دلیل مقاومت نسبتا خوب به تنش‌های محیطی باردهی نسبتا خوبی (حدود 85 تن در هکتار) دارد. همچنین در مناطقی که شوری خاک بین 300 تا 5000 باشد، می‌توان این رقم را کشت کرد. اگر چه ارقامی مانند آلینا 1024 می‌توانند تحمل بهتری به شرایط شوری داشته باشند.

از دیگر دلایل محبوبیت بذر گوجه سانسید 6189 می‌توان به مصرف آب پایین و نیاز آبی کم آن اشاره داشت. این رقم گوجه بسیار کم توقع بوده و در عین حال میوه نسبتا سفت و بازارپسندی دارد. در مقام مقایسه ویژگی سفتی میوه آن بیشتر از ارقام مشابه 8320 و متین است. اما بازارپسندی کمتری نسبت به آن‌ها دارد. به گفته کارشناسان آقا مهندس این رقم بیشتر برای مصارف کارخانه ای مناسب می‌باشد. تنها ایرادی که می‌توان به این رقم داشته باشیم، این است که حجم بوته ای پایینی دارد و کشاورزان برای هر هکتار باید حدود 30 هزار نشا بزنند که تولید نشا آن دو برابر سایر بذرها می‌باشد.

این رقم مقاومت خوبی به ویروس‌ها ندارد، بنابراین کشت آن در زمین‌های آلوده به ویروس اصلا توصیه نمی‌شود. با این وجود به دلیل قیمت مقرون به صرفه این بذر نسبت به ارقام مشابه و سایر ویژگی‌های ذکر شده، کشاورزان هنوز این بذر را کشت می‌کنند، خصوصا در مناطق جنوبی و استان فارس سطح زیر کشت بیشتری نسبت به سایر مناطق دارد.

ارقام جایگزین سانسید 6189 عبارتند از:

  • بذر گوجه فرنگی ثمین: اندازه میوه بزرگ‌تر از سانسید 6189، ماندگاری بذر گوجه فرنگی ثمین کمتر است.
  • بذر گوجه فرنگی رعد: بسیاری از کارشناسان عقیده دارند که رقم رعد همان سانسید 6189 است نه مشابه سانسید ۶۱۸۹!
  • بذر گوجه فرنگی متین: پوشش برگی بیشتر از سانسید، پربار‌تر از سانسید، بازار پسند‌تر از بذر گوجه فرنگی سانسید 6189 می‌باشد.
  • بذر گوجه فرنگی بریویو: اندازه میوه کوچک‌تر از سانسید 6189، پوشش برگی کوچک‌تر از سانسید، مقاومت به بیماری بیشتر از سانسید، مقاومت به شوری کمتر از سانسید می‌باشد.
  • رقم گوجه فرنگی 857 کانیون: شکل میوه تخم مرغی و اندازه میوه کوچک‌تر از سانسید است. همچنین حجم بوته بزرگ‌تر از سانسید، مقاومت به بیماری برابر با سانسید و سفتی میوه بسیار عالی اما مقاوم به شوری کمتر از سانسید می‌باشد.

سانسید 6189 تا سال 1397 رقم شایسته ای برای کشت در مناطق جنوبی بود. اما اکنون رقم‌های بسیار با کیفیتی وجود دارند که در مناطق جنوبی به خوبی جواب داده اند و کیفیت میوه و بوته آن‌ها بهتر است. بنابراین محصول آن‌ها هم بازار پسند‌تر و گران‌تر است، در نتیجه کشت این رقم را نمی‌توان خیلی توصیه کرد از طرف دیگر قیمت بذر این رقم نسبت به سال‌های گذشته بسیار بالاتر هم رفته است.

مشاوره کشت و خرید بذر سانسید 6189

برای دریافت مشاوره خرید بذر گوجه سانسید 6189 و سایر ارقام مشابه می‌توانید با کارشناسان فنی ما تماس بگیرید. با توجه به توضیحات ذکر شده، این رقم هنوز طرفداران خود را دارد. اما به دلیل مشکلاتی که ممکن است حین کشت پیش آید، توصیه می‌شود حتما از همراهی یک کارشناس که هم تجربه کافی داشته و هم علم کافی، استفاده کنید. مجموعه اقا مهندس آماده ارائه خدمات به شما کشاورزان عزیز است.

هفت روز هفته ، 24 ساعت شبانه‌روز پاسخگوی شما هستیم
شماره تماس : 09149600955